Sivas Gezilecek Yerler

Anadolu yarımadasının ortasında yer alan Sivas, Roma devrinde Sebasteia adıyla anılmıştır. Birçok kaynakta adının Sebastia'dan türediği ve kent merkezinin Roma İmparatorluğu devrinde inşa edildiği geçmektedir.

Kentin ilk kuruluş yeri, bugün kent merkezinde Topraktepe adı verilen yükseltinin üzerinde gelişen, Roma İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılan kaledir. Sivas Kalesi'nin M. Ö. 2 binli yılların başında yapıldığı düşünülmektedir.

1884 yılında, o zamanki vali Halil Rıfat Paşa tarafından yaptırılan Hükümet Konağı da görülmesi gereken binalar arasındadır. Binanın ilk iki katı kesme taş, üçüncü katı ise 1913 yılında ahşap olarak inşa edilmiştir.

1332 - 33 yılında yaptırılan Ahi Emir Ahmet Kümbeti, kare planlı, köşeleri pahlanmış sekizgen gövdedir. Beldenin önemli dini yapılarından olan bina içerisinde 1960 yılında ortaya çıkarılan bir de mezar bulunmuştur.

1908 yılında yapılan Ziya Bey Yazma Eserler Kütüphanesi, Neo-klasik ve Ampir tarzındadır ve iki katlıdır. 2005 yılında tekrar onarılan yapı, kentin önemli kültür birikimini yansıtır.

Buruciye Medresesi, sağlam kalmış muhteşem taç yapısıyla Sivas'ın ve Anadolu'nun en ünlü yapıları arasındadır. 1271 yılında Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılan medrese İran yakınlarındaki Borucerd'den gelme Muzaffer Borucerdi tarafından, fizik, kimya, astronomi öğrenimi amacıyla yapılmıştır.

Sivas Çifte Minare'nin günümüze ulaşan tek özgün yanı, Anadolu'nun en yüksek taç kapısına sahip görkemli ön cephesidir. Taç kapı üzerinde yükselen iki minare ise adeta Sivas'ın sembolü olmuştur.

Selçuklu Devrinde hastaların tedavi edildiği ve aynı zamanda tıp tahsilinin de yapıldığı en önemli medreselerden biri de Şifaiye Medresesi ve Darüşşifası'dır. Günümüze ulaşabilen bölümü, Anadolu'nun en büyük şifahanesidir.

Sivas gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Divriği Ulu Camii
Divriği Ulu Camii

-

Çok güzel bir yer

Daha önce sınıfla birlikte gittim. Çok güzel bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Sızır Şelalesi
Sızır Şelalesi

-

Herkese öneriyorum

Çok güzeldi, herkese öneriyorum. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Sızır Şelalesi
Sızır Şelalesi

-

Gerçekten görülmeye değer

Dün oradaydık. Doğal güzellik gerçekten görülmeye değer. Fakat oradaki tesisler suyun kenarına inen stabilize yola tüm gün su veriyorlar, çamur içinde. Nedeni ise kimse su kenarında piknik yapamasın, oradaki restorana zorunlu kalsın diye... Türkiye'm cennet ama insanımız da o cenneti insan gibi yaşatsa daha iyi olur pisletmeden.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Sızır Şelalesi
Sızır Şelalesi

-

Cennetten bir köşe

Mutlaka görülecek cennetten bir köşe!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Divriği Ulu Camii
Divriği Ulu Camii

-

Divriği Ulu Camii

Daha önce gezdiğim için söylüyorum, herkesin görmesi gereken bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Divriği Ulu Camii
Divriği Ulu Camii

-

Divriği Ulu Camii

Çok teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Sivas

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Sivas Gezilecek Yerler

Toplam 11 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Sivas'ın İmranlı ilçesinde bulunan Koyunkaya Mesire Yeri, cennetten bir parça sunuyor her gelen misafirine. Ulaşımı bir zor olsa da bu bölgeyi gördüğünüz an buna değdiğini hissedeceksiniz.

İmranlı ilçesine sadece 12 kilometre uzaklıkta olsa da zorlu bir yola sahiptir. İçinde sakladığı doğal güzellikleri sadece yol durumuna dayanabilenlere gösterir. Koyunkaya Mesire Yeri, yol boyunca size papatyalarla dolu yeşillikler, dereler, çağlayanlar ve kayaların içinden çıkan sular gösterecek. Bu bölgeyi keşfetme istediği daha ilk adımda başlar. Mesire yerine ulaşana kadar zaten birçok güzelliği keşfetmiş olursunuz. Koyunkaya'ya ulaştığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Harika bir doğaya sahip olan bu nokta size tüm güzelliğini gösterecek. Bu arada Sivas'ta bulunan Hafik Gölü'nü, Tödürge Gölü'nü ve Eğriçimen Yaylası'nı da gezi listenize ekleyebilirsiniz.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Sivas'a bir gün yolunuz düşerse; Koyunkaya Mesire Yeri\'ni, Şifaiye Medresesi'ni, Eğriçimen Yaylası\'nı, Sivas Çifte Minareli Medrese'yi ve turizm açısından önemli tarihi ve doğal güzelliklerini mutlaka ziyaret edin.

İç Anadolu'nun önemli şehirleri arasındaki Sivas; Hafik Gölü'yle ve çevresiyle yıl içerisinde birçok ziyaretçisini ağırlar. Koçhisar Gölü olarak da bilinen Hafik Gölü'nde birçok balık türü vardır. Bu bölgeye geldiğinizde serbest olta balıkçılığı yapabilirsiniz. Aynı zamanda gölün çevresinde birçok tesis bulunuyor. Tesislerden biri de belediyeye bağlı olan Göl Gazinosu'dur. Gazino daha sonra özel kuruluşlar tarafından alınmıştır. Hafik Gölü'nün çevresini keşfe çıkarken ve doğal-sıcak bir ortamda zaman geçirirken burada bulunan herhangi bir tesiste rahatlıkla dinlenebilirsiniz. Hafik Gölü'nü ilk keşfedenlerden biri de siz olun.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

3. Murat Han\'ın vezirlerinden olan Mahmud Paşa tarafından Osmanlı döneminde yapılmış önemli bir eserdir Kale Cami. Yapımı 1580 yılında tamamlanmıştır.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Sivas'ın doğal güzellikleri arasında yerini alan Eğriçimen Yaylası, yıl içerisinde birçok ziyaretçisini ağırlamaya devam ediyor.

Koyulhisar ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki yayla, doğanın en güzel hediyelerin biri. Yeşilin her tonu, sıra sıra dizilmiş yayla evleri ve onu ziyarete gelen turistler… Tüm güzelliğini cömertçe gözler önüne seren Eğriçimen Yaylası, dağ turizmi için oldukça önemlidir. Yaylada alabalık tutabilir ve ilkbaharın en güzel renklerine şahit olabilirsiniz. Aslında her mevsim farklı renklere bürünür Eğriçimen Yaylası. Sonbaharda da tadına doyum olmaz, kışta da. İnsanı her mevsim büyüler ve güzelliğinden bir parça bırakır hafızalara. Sivas gezinizde Eğriçimen Yaylası'nı, mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yanınızda fotoğraf makinenizi getirmeyi de sakın unutmayın. Sivas'ın diğer gezilecek yerleri arasında Hafik Gölü, Tödürge Gölü, Sivas Çifte Minareli Medrese ve Şifaiye Medresesi de bulunmaktadır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Sivas'ta yer alan tarihi kaledir. Divriği, tarihte Bizans ile İran arasında sınır karakollarından biri olma niteliğini taşımaktaydı. Divriği Kalesi; bugünkü Çaltı Çayı üstünde, şehrin kuzeyinde, yüksek bir tepede sağlam bir kale olarak stratejik önem taşımaktaydı. Anadolu'da bulunan kalelerinin hemen hepsi gibi, bu kale de oldukça eski bir yapıdır. Kalenin korunan kısımları ise sadece Orta Çağ'a kadar dayanmaktadır.

Yakın tarihe kadar Divriği Kalesi'nin hemen alt kısmın küçük bir yerleşim mahali varmış. Bu mahalde yaşayanlar zaman içerisinde tepeden aşağı ovaya doğru yerleşmeye başlamış. Kale surunun batı yüzünde iki kapı açılmıştır. Biri bugün tamamen duvarla örülmüş, güneyde bulunan diğer kapını bir kısmı yıkık halde, yüksekliğinin dörtte üçü ise toprakla dolmuştur. Bu kapı, kırık bir kemerle nihayetlenen çok yüksek bir kapı boşluğuna açılmaktadır.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Biri Kangal Çayı adıyla Tecer Dağları'nın güneybatı yamaçlarından, diğeri Kalkım Çayı ismiyle Yama Dağı'nın batı yamaçlarından olmak üzere iki kol halinde başlayan Çaltı Çayı, Sivas'ın önemli akarsularından biri. Çetinkaya yakınlarında biraz genişleyen ve birleşen bu iki akarsu, birleştikten sonra doğuya yöneliyor. Bu noktada Tatlı Çayı ismiyle bir yarık biçiminde Divriği yöresine kadar uzanan akarsu, buradan güneyden doğuya doğru genişçe bir yay çiziyor. Akarsuyun kuzeyden ve güneyden gelen sularla birleştiği noktada akarsu, Çaltı Çayı ismini alıyor.

Akkuşağı yöresinde Ana Fırat Nehri'ne açılan Çaltı Çayı'nın hiçbir yeri geniş olmamakla birlikte, Çetinkaya ve Divriği çevresinde biraz genişliyor. Çaltı Çayı'nın her iki yanında sıralanan ve 1-2 km arasında değişen alüvyon toprakları bulunuyor. Bu topraklar, bölge tarımı açısından oldukça önemli bir yere sahip.

Olur da bir gün yolunuz Sivas'a düşerse eğer, Çaltı Çayı'nı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Demiryurt Gölü olarak da bilinen Tödürge Gölü, Sivas'ın gezilecek yerleri arasındadır. Sivas-Erzurum karayolunun 50 kilometre sonrasında karşınıza çıkacak olan Tödürge Gölü, özellikle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin düzenlediği su sporlarıyla şenlenir. Şenliğe halkta katılır ve çeşitli eğlencelerle her yıl güzel saatler geçirilir.

Bu gölde tepeli batağan, kızıl boyunlu batağan, leylek, angut, karaçaylak, saz delicesi, deniz kartalı, turna, sumru ve kızılbacak gibi kuluçkaya yatan kuşlar bulunur.

Sivas'a yolunuz düşerse kesinlikle Tödürge Gölü'nü ziyaret etmelisiniz. Ardından Koyunkaya Mesire Yeri, Eğriçimen Yaylası, Şifaiye Medresesi ve Sivas Çifte Minareli Medrese'yi gezerek tarihe kısa yolculuklar da yapabilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Yapıldığı ilk dönemlerde hem tıp eğitimi verilen hem de hastane olarak kullanılan Şifaiye Medresesi, Sivas'ın il merkezinde bulunmaktadır.

Karşısında ise yine turizm açısından oldukça önemli yapıtlar arasındaki Sivas Çifte Minareli Medrese vardır. Şifaiye Medresesi Anadolu Selçuklu sultanlarından l.İzzettin Keykavus tarafından yaptırılmıştır. 1217 yılında yaptırılan medresenin zengin işlemeleri göze çarpan detaylar arasında. Özellikle taç kapısı üzerindeki figürler göz doldurmaya devam ediyor. Şifaiye Medresesi'nin bir özelliği daha var; Anadolu Selçuklu tıp okullarının en eskisi ve en büyükleri arasındadır. Sivas'a yolunuz düşerse Şifaiye Medresesi'nin göz alıcı güzelliğini mutlak ziyaret edin.

 • Doğal Güzellikler
Sivas'ın Gemerek ilçesine bağlı olan Sızır Şelalesi, Türkiye'nin sayısız güzellikleri arasındadır.

Bu doğa harikası Sivas' a 136 kilometre uzaklıktayken, Kayseri ilçesine ise 102 kilometre mesafede yer almaktadır.

Gerçek anlamda keşfedilecek yerler arasında ilk sıralarda olan Sızır Şelalesi, her mevsim sularını büyük bir coşkuyla bırakır. Gerçekten görülmesi gereken bir bölgedir ve özellikle İç Anadolu bölgesinde yaşayanlar günübirlik gezilerle Sızır Şelalesi'ni ziyaret ederek huzur dolu saatler yaşayabilirler. Aynı zamanda bu harika şelale 2. derecede sit alanıdır ve günümüzde turizmde önemli bir nokta olmaya başlamıştır. Yürüyüş yollar, ağaç köprü ve korkulukları, merdivenler yapılarak daha cazip duruma getirilmiştir.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Sivas il merkezinde bulunan Çifte Minareli Medrese 1271 yılında yapılmış ve günümüze kadar gelebilmiş tarihi bir yapıdır.

Kitabesindeki bilgiye göre; medrese İlhanlı Veziri Sahip Şemseddin Mehmed Cüveyn tarafından yaptırılmıştır. Sivas'a yolunuz düşerse medreseyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Günümüz sadece görkemli iki minaresi kalan medresenin bir de taç kapısı vardır. Taç kapısı, üzerindeki süslemeleriyle dikkat çekmeye bugün de devam ediyor. Medresenin karşısında Şifaiye Medresesi vardır. Geziniz sırasında eski bir tıp okulu olan ve aynı zamanda hastane olarak da kullanılan Şifaiye Medresesi'ni de ziyaret edebilirsiniz.